Co siódmy mieszkaniec Polski jest osobą niepełnosprawną. Oczywiście dotyczy to wszystkich typów niepełnosprawności, nie tylko niepełnosprawnych ruchowo. Polityka państwa na szczęście zmierza w kierunku integracji społecznej tych osób, także w ujęciu kodeksu drogowego.
Nie wszyscy wiedzą, że osoba o widocznej niesprawności ruchowej ma prawo przejść przez jezdnię w każdym miejscu - więc tym bardziej, moi drodzy, na przejściu dla pieszych. Niezastosowanie się do tego przepisu na pewno zakończy egzamin na prawo jazdy, a policja ukara was wysokim mandatem i wlepi 10 pkt.
Podobnie karygodne jest parkowanie na miejscu parkingowym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, chociaż życie pokazuje, że takie parkowanie zdarza się "najlepszym".
No cóż, kierowca pewnie pomyślał, że skoro są wolne miejsca...że na chwilę...
OD DZIŚ WAŻNA ZMIANA DLA BURAKÓW PARKUJĄCYCH NA MIEJSCACH DLA INWALIDÓW - TegoNieWiesz.pl - Ciekawostki i fakty o których nie masz pojęcia! - Tego nie wiesz, ale się dowiesz!
Zdarza mi się zatrzymać samochód w takim miejscu, aby na przykład pożegnać się z kursantem, jeżeli nie ma innych miejsc do zatrzymania pojazdu....wszak zatrzymanie jest dozwolone w miejscu, w którym nie wolno parkować.
Oczywiście nie wszyscy znają przepisy i zdarza się słyszeć kąśliwe uwagi nawet w przypadku zatrzymania. Takie mamy społeczeństwo - niedouczone a roszczeniowe.
Nigdy natomiast nie parkuję w takim miejscu, nawet na chwilę. Bardzo przemówiło do mnie kiedyś popularne hasło - "zabrałeś moje miejsce - zabierz moje kalectwo". Dźwięczy mi to w uszach złowróżbnie - i chyba dobrze, bo mam skłonności do ignorowania zakazów, nie tylko na drodze - do czego oczywiście nie powinnam się przyznawać, ale cóż, taka natura....nieokiełznana, wywrotowa, ale szczera.
Zaparkował samochód na miejscu dla niepełnosprawnych. To, co go spotkało kiedy wrócił jest bezcenne!
Czy aby na pewno nie był to inwalida? Mógł mieć wadę słuchu, wrzody na żołądku, czy choregom ojca w Przemyślu którym musi się opiekować:) Nie, to nie żarty. Z takimi dolegliwościami i z takimi uzasadnieniami istnieją inwalidzi którzy domagają się indywidualnych miejsc parkingowych.
OdpowiedzUsuń