O taką precyzję nam chodzi...docelowo, oczywiście....nie martwcie się na zapas.
Funniest And Craziest Videos
Fajny filmik dał pretekst, aby o parkowaniu równoległym napisać słów parę...
A przy okazji refleksja - na naukę nigdy nie jest za późno.
Słyszałam kiedyś historyjkę, że pewna starsza pani po śmierci męża postanowiła zrobić prawko, żeby dojeżdżać na działkę. Samochód miała jako spuściznę po mężu. Nie miała talentu do jazdy, ale złapała bakcyla i koniecznie chciała się nauczyć. Po prostu kochała jeździć - dokładnie tak jak my, lecz w przeciwieństwie do nas - nie umiała. Nauka jak wiemy kosztuje, a pani ambitnie dążyła do celu....płaciła i płakała, płakała i płaciła....najpierw samochód sprzedała, potem działkę sprzedała, ale uczyła się dalej i może nawet się nauczyła. Nie znam końca tej historii, bo słyszałam o tej pani w trakcie nauki, ale zawsze lubiłam historie z happy endem, więc przyjmijmy, że się nauczyła, że zdała egzamin, że kupiła nowe fajniejsze auto i zwiedza świat - ten, a nie tamten.
Marzenia w końcu czasem się spełniają...
Ale wróćmy do meritum...parkowanie równoległe można wykonać na każdej prawie drodze bez jej blokowania, na większości chodników z gwarancją przepisowej przestrzeni dla pieszych. Jest więc ono często jedyną opcją bezpiecznego zaparkowania pojazdu, gdyż wszystkie inne parkingi są zwykle zajęte. Trzeba zatem umieć je wykonać.
Wykonuje się najazd tyłem, bowiem pojazd jest wtedy bardziej zwrotny.
Ja nauczyłam się 9 lat temu, chociaż prawo jazdy posiadam trzydzieści kilka lat. Wychodzi mi już teraz całkiem zgrabnie, ale początki nie były zachwycające, to syn mnie obśmiał, to koleżanka skrytykowała, albo matka własna, która nigdy nie miała prawka...
Teraz już mi pięknie wychodzi, nawet na bardzo małej powierzchni, bo trening czyni mistrza.
Wielu kursantów na początku bardzo się tego parkowania obawia, a potem wielu z nich uznaje je za najłatwiejsze i marzy o tym, by mieć właśnie to parkowanie na egzaminie.
Bo jego schemat jest bardzo prosty i powtarzalny.
Nawet w zmodyfikowanych wersjach mistrzów kierownicy muszą być zawarte trzy podstawowe elementy. Postępuj więc zgodnie ze wskazówkami:
- ustaw pojazd równolegle obok pojazdu przedniego na tej samej wysokości,
- wykonaj pełny skręt w prawo i jedź dopóki nie zobaczysz w lewym lusterku przodu (lub tyłu) pojazdu tylnego,
- wyprostuj koła i na prostych kołach jedź do momentu, aż tylna lewa krawędź ustawi się na linii postojowej wyznaczonej przez zaparkowane pojazdy,
- wykonaj pełny skręt w lewo i jedź dopóki nie zobaczysz w prawym lusterku krawężnika równolegle do boku pojazdu.
Parkowanie równoległe podczas egzaminu na prawo jazdy. Jak wykonać (zatoczka, koperta) - YouTube
Ot i cała sztuka....powodzenia.
Czytając, wydaje się to takie proste. Ale nie spotkałem kierowcy który by ten manewr tak zgrabnie przeprowadził.
OdpowiedzUsuńCo innego jest napisane a co innego pokazane na filmiku na Youtube
OdpowiedzUsuń